KRWAWNIK

ACHILLEA MILLEFOLIUM

1. Opis rośliny
W przekazach historycznych zachowały się pisma mówiące o tym, ze krwawnik od tysiącleci wykorzystywano do leczenia hemoroidów i wrzodów żołądka. Natomiast z legendy wiadomo, iż ziele krwawnika uratowało życie rannemu Achillesowi.
Roślina wieloletnia, wyrasta do 60 cm wysokości. łodygę ma sztywna ulistnioną zakończona baldachimem koszyczków kwiatowych, białych. Kwitnie od lipca do października. Ma silnie balsamiczny zapach. Po rozgryzieniu ma gorzko-słodki smak, który zawdzięcza olejkom eterycznym m.in. przeciwzapalnym azulenom.
Występuje na łąkach, w miedzach, przy drogach, zabudowaniach
2.Zastosowanie
Posiada właściwości bakteriostatyczne,  i przeciwzapalne. Leczy krwawienia, chorobę wrzodową czy żylaki odbytnicy (stosuje się tu napary. Posiada właściwości rozkurczowe, stosuje się go na zaburzenia trawienia, wzdęcia i kolki.
Likwiduje stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenie zatok obocznych nosa i zapalenie narządu rodnego.
Na poprawę cery i wyglądu skóry, w trądziku i łojotoku.

Młode liście stosuje się w kuchni jako dodatek do sałatek i surówek.

NALEWKA Z KRWAWNIKA
200 g kwiatów krwawnika zalać 1/2 litra 40% alkoholu etylowego, zamknąć w szczelnym naczyniu na około tydzień w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Stosować 3 razy dziennie po 2 łyżeczki.

ODWAR z miodem i sokiem z żurawiny
20 g suszonego ziela gotować przez 5-10 minut w 1 litrze wrzątku. Odstawić na 2-3 godziny. Odcedzić i zmieszać z miodem i sokiem z żurawiny.

Wzmacnia organizm oraz gasi pragnienie, regeneruje cerę.

MACERAT z krawalnika i jemioły
Ziele krwawnika i jemioły zmieszany w równych częściach zalanych na 4-6 godzin zimną wodą; zażywać po 1/2 szklanki co 2-3 godz.

Stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka



4 komentarze:

  1. Ciekawy wpis, szczerze to nie wiedziałam, że aż ma zastosowań :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, warto coś z niego przygotować skoro tak dobrze wpływa na nasz organizm

    OdpowiedzUsuń
  3. w dzisiejszych czasach ta roślina jest już nieco zapomniana, chociaż jest niemalże pewnym, is przedstawiciele starczego pokolenia, nasze babcie w szczególności dalej wykorzystują tę roślinę w celach leczniczych. Pozdrawiamy - DaPietro

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ładnie tam u siebie macie :) czy pizzę z mąki orkiszowej też robicie? jak tak to chętnie wpadnę :)

      Usuń