KRWAWNIK

ACHILLEA MILLEFOLIUM

1. Opis rośliny
W przekazach historycznych zachowały się pisma mówiące o tym, ze krwawnik od tysiącleci wykorzystywano do leczenia hemoroidów i wrzodów żołądka. Natomiast z legendy wiadomo, iż ziele krwawnika uratowało życie rannemu Achillesowi.
Roślina wieloletnia, wyrasta do 60 cm wysokości. łodygę ma sztywna ulistnioną zakończona baldachimem koszyczków kwiatowych, białych. Kwitnie od lipca do października. Ma silnie balsamiczny zapach. Po rozgryzieniu ma gorzko-słodki smak, który zawdzięcza olejkom eterycznym m.in. przeciwzapalnym azulenom.
Występuje na łąkach, w miedzach, przy drogach, zabudowaniach
2.Zastosowanie
Posiada właściwości bakteriostatyczne,  i przeciwzapalne. Leczy krwawienia, chorobę wrzodową czy żylaki odbytnicy (stosuje się tu napary. Posiada właściwości rozkurczowe, stosuje się go na zaburzenia trawienia, wzdęcia i kolki.
Likwiduje stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenie zatok obocznych nosa i zapalenie narządu rodnego.
Na poprawę cery i wyglądu skóry, w trądziku i łojotoku.

Młode liście stosuje się w kuchni jako dodatek do sałatek i surówek.

NALEWKA Z KRWAWNIKA
200 g kwiatów krwawnika zalać 1/2 litra 40% alkoholu etylowego, zamknąć w szczelnym naczyniu na około tydzień w ciemnym miejscu. Przefiltrować. Stosować 3 razy dziennie po 2 łyżeczki.

ODWAR z miodem i sokiem z żurawiny
20 g suszonego ziela gotować przez 5-10 minut w 1 litrze wrzątku. Odstawić na 2-3 godziny. Odcedzić i zmieszać z miodem i sokiem z żurawiny.

Wzmacnia organizm oraz gasi pragnienie, regeneruje cerę.

MACERAT z krawalnika i jemioły
Ziele krwawnika i jemioły zmieszany w równych częściach zalanych na 4-6 godzin zimną wodą; zażywać po 1/2 szklanki co 2-3 godz.

Stosuje się przy chorobie wrzodowej żołądka1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis, szczerze to nie wiedziałam, że aż ma zastosowań :D

    OdpowiedzUsuń